A jó levegő eléréséhez a helyiséget/helyiségeket naponta legalább 2 vagy 3 alkalommal szellőztetni kell, aminek időtartam legalább 10-15 perc. Ha napközben dolgozunk természetesen, akkor bőven elég reggel és este szellőztetni, mivel nem tartózkodunk otthon. Azt viszont meg kell érteni, hogy a rendszeres szellőztetés szükséges az év bármely szakaszában („nem csak nyáron”) legyen az tavasz, nyár, ősz, tél, ha esik vagy fúj a szél.
A hideg évszakban történő szellőztetéshez a (tél) bukóra nyitott műanyag ablak szellőztetési mód a legkényelmesebb. Általában az alapfelszereltség részét képezi. Ez lehetővé teszi a szükséges mennyiségű friss levegő bejutását, ugyanakkor a helyiségben a normál hőmérséklet fenntartását is megtudjuk tartani.
A magas páratartalmú helyiségeket, mint a konyha- vagy fürdőszoba olyan helyiségek, ahol azonnal szellőztetni kell, amint a páratartalom megemelkedik, mivel az ablakokon páralecsapódásként jelenik meg ami a gombaspórák növekedéséhez és szaporodásához a legalkalmasabb táptalaj.
A gyors szellőzés érdekében huzatot alkalmazunk a helyiség két külön pontján elhelyezett műanyag ablakok vagy műanyag erkélyajtók kinyitásának segítségével. De neme szabad elfelejteni, hogy sem neked, sem családtagjaidnak nem javasolt közvetlenül az átáramlás hatászónájában lenni, mivel könnyen légúti megbetegedést vagy kötőhártya gyulladást is kaphatunk.
Most már elérhetőek olyan kifejezetten erre a célra szolgáló speciális eszközök, amelyek mérik a helyiség szén-dioxid – CO2 – szintjét a levegőben, és jelzik, mikor kell szellőztetni. Ez nagyon kényelmes, mert okostelefonnal integrálhatók, és még a levegőminőség romlásáról is értesítést kaphatnak.
Mit ad a rendszeres szellőztetés számunka?
- biztosítja az oxigén O2 és a szén-dioxid CO2 szükséges arányát a levegőben;
- kellemetlen szagok megszüntetése;
- a káros anyagok arányának csökkentése például spóragombák;
- hőmérséklet normalizálása;
- a páratartalom normalizálása;
- kedvező mikroklíma kialakítása;
Milyen hőmérsékletnek kell lenni a lakásban?
Az befolyásolja a legfőbbképpen, hogy milyen hőmérséklet van egy adott környezetünkben, amilyenben még kényelmesen érezzük magunkat. Először is kényelmesnek kell lennie. Az emberek különböző módon érzékelhetik és tolerálhatják a hőmérsékletet. Vagyis a legfontosabb, hogy Ön és szerettei jól érezzék magukat.
Az optimális levegő hőmérséklet a szakértők javaslata szerint:
- hálószobákban +18…+20;
- fürdőszobákban +21…+23;
- konyhában és nappaliban +18…+21.
Nem fontos, hogy minden helyiségben azonos hőmérséklet legyen, mivel az ember képes alkalmazkodni a környezet eltérő hőmérsékleti változásaihoz.